Özel Meltem Ayhan Okulları’nın temeli, 1998’den beri özel eğitim kurumlarında öğretmen ve yönetici olarak çalışan Meltem Ayhan tarafından "Belirlediği hedefe ulaşmanın mutluluğunu yaşayan başarılı bireyler yetiştirmek" amacıyla 2007'de kurulan ve "Butik" bir eğitim kurumu olan Meltem Ayhan Dershanesi’yle atıldı. Meltem Ayhan Dershanesi, eğitimde kişisel farklılıkların gözetilmesi ve bireysel ilginin ön planda olması ilkesiyle hareket etti. Öğrencilerinin nitelikli liselere ve üniversitelere yerleşmesinde kuruluşundan bu yana başarı çıtasını yüksek tuttu.

Bunun yanında, ilköğretim ve öncesindeki başarının bireyler üzerindeki yaşam boyu etkisine olan inanç, 2010’da kurum bünyesinde Etüt Eğitim Merkezi’nin açılmasını gerekli kıldı.

Daha fazla öğrenciyi kaliteli eğitimle buluşturmak amacıyla ve velilerden gelen yoğun talep üzerine Meltem Ayhan Eğitim Kurumları’na 2013-2014 eğitim öğretim yılında  “Meltem Ayhan Anadolu Lisesi” katıldı. Diğer yandan kurum, mezun öğrencilere yönelik Özel Öğretim Kursu’yla üniversite hazırlık eğitimine devam etmektedir.

Meltem Ayhan Eğitim Kurumları, 2015 – 2016 Eğitim Öğretim yılında kendine ait yerleşkesinde, her türlü eğitim olanağıyla donatılmış Anaokulu, İlkokul ve Ortaokul kademelerini de faaliyete geçirmiştir.

Batıkent’te kendine özgü, “özel” bir yer edinen Meltem Ayhan Okulları, eğitim dizgesinin her aşamasındaki değişmeleri yakından izleyerek kendini yenilemekte ve geliştirmekte, ortaya çıkan gereksinimleri karşılayabilmek için yeni yeni olanaklarla donanmaktadır.

21. yüzyıl öğretmeninin yetkinliklerine sahip seçkin kadrosuyla, akademik ve sosyal beceriler edinmiş öğrenciler yetiştirmek hedefiyle hareket eden Meltem Ayhan Okulları, kurucusunun kimliğiyle mesleğini özdeş kılmanın bir ürünüdür.